Akademia Zdrowia

Fizjoterapia kobiet i uroginekologia

Jeżeli jesteś w ciąży, chcesz przygotować się do porodu lub jesteś już po porodzie, odczuwasz ból w okolicy krocza, w trakcie stosunku odczuwasz dyskomfort a w podczas kaszlu czy treningu zaobserwowałaś wyciek moczu- skorzystaj z usług naszego gabinetu!

Fizjoterapia uroginekologiczna jest specjalnością fizjoterapii, której celem jest leczenie i profilaktyka zmian w obszarze dna miednicy. Głównym celem tej specjalności fizjoterapii jest nauk świadomości własnego ciała poprzez utrwalanie prawidłowych nawyków oraz wzorców ruchowych bazując na ćwiczeniach korygujących prace mięśni dna miednicy.

Skierowana jest głównie dla kobiet w ciąży chcących przygotować się do porodu, a także zmagającym się z dolegliwościami bólowymi związanymi z okresem ciąży (ból kręgosłupa, miednicy, spojenia łonowego czy też obrzęki). Fizjoterapia uroginekologiczna jest wskazana również po porodzie w celu kontroli dna miednicy, po nacięciu czy pęknięciu krocza, w przypadku podejrzenia rozejścia mięśnia prostego brzucha, wzmocnienia mięśni dna miednicy oraz w celu powrotu do formy.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna zaleca wizytę przed i po operacjach ginekologicznych, po wszelkich nacięciach krocza oraz po cesarskim cięciu w celu mobilizacji blizn.

Ta specjalność fizjoterapii zalecana jest również w przypadku nietrzymania moczu czy stolca, bolesnych miesiączek, obniżeń narządu rodnego oraz jeśli występuje dyskomfort w trakcie stosunku, ból w okolicach miednicy i odbytu, problem z oddawaniem moczu i wulwodynia.

Wskazania do terapii uroginekologicznej

– planowanie ciąży

– ciąża, przygotowanie do porodu

– stan po porodzie siłami natury oraz cesarskim cięciu

– stan po operacjach ginekologicznych

– ból kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy

– dysfunkcje seksualne np. ból w trakcie stosunku, brak satysfakcji seksualnej, wulwodynia

– nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, naglące parcia na pęcherz

– rozejście mięśnia prostego brzucha

– dysfunkcje defekacyjne np. zaparcia, nietrzymanie stolca lub gazów

– obniżenie narządu rodnego

– bolesne miesiączki

Jeżeli ginekolog nie znalazł żadnych przeciwskazań do wizyty u fizjoterapeuty, wówczas taka wizyta jest nie wskazana jedynie u kobiet w trakcie miesiączki.

Jeśli jesteś w ciąży przynieś ze sobą na pierwszą wizytę zgodę (najlepiej na piśmie) od lekarza prowadzącego ciąże o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia fizjoterapii.

Metody pracy

W naszym gabinecie terapia uroginekologiczna jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb oraz stanu pacjentki.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny w pracy wykorzystuje wiele technik min. techniki manualne, terapię punktów spustowych, masaż, drenaż limfatyczny, kinesiotaping, trening mięśni dna miednicy, mobilizację blizn, a także techniki manualne w per vaginam i per rectum. W trakcie wizyty dużo czasu poświęcamy nauce prawidłowego oddychania oraz technik wykonywania ćwiczeń dnia miednicy.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Po pierwsze WYWIAD– fizjoterapeuta zada ci kilka pytań. Wywiad jest podstawowym i niezbędnym elementem wizyty, w trakcie którego fizjoterapeuta dowiaduje się jak najwięcej o rodzaju dolegliwości, jej rozwoju i dotychczasowym leczeniu.

Po drugie ANALIZA POSTAWY CIAŁA– fizjoterapeuta dokładnie obejrzy i przeanalizuje postawę. W tym celu najlepiej ubrać się w obcisłe leginsy i przylegająca bluzkę. Możesz zostać poproszona o rozebranie się do bielizny. Postawa zawsze jest oceniania bez butów.

W zależności od wcześniejszych etapów może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych badań np. badania kręgosłupa, miednicy, ocena mięśni brzucha czy przepony.

W następnym etapie następuje ANALIZA PRACY MIĘŚNI DNA MIEDNICY. W tym celu w gabinecie otrzymasz spódniczkę ginekologiczną w którą się przebierzesz. Następnie położysz się na leżance. Badanie zawsze jest wykonywane po wyrażeniu zgody przez pacjentkę oraz wytłumaczeniu jak przebiega badanie.

Jak wygląda badanie przezpochwowe?

Leżysz na leżance z zgiętymi nogami ustawionymi na szerokość bioder czyli zupełnie inaczej niż w przypadku badaniu u ginekologa. Fizjoterapeuta umieszcza jeden palce w pochwie. W celu zbadania dna miednicy zostaniesz poproszona o skurcz mięśni i ich rozluźnienie. Jeśli jesteś po porodzie siłami natury i doszło do uszkodzenia krocza na tym etapie zostanie oceniona również blizna po nacięciu czy pęknięciu. Zostanie poruszone kilka kwestii np. jak prawidłowo aktywować mięśnie dnia miednicy i jak je rozluźnić, czy i jak łączyć ćwiczenia z oddechem oraz co się powinno dziać z resztą ciała w trakcie ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Po przeprowadzeniu badania i ustaleniu przyczyny dolegliwości fizjoterapeuta już na pierwszej wizycie rozpoczyna terapię, możliwie najskuteczniejszą metodą mającą na celu poprawę stanu zdrowia.

Co należy zabrać na wizytę?

  • Wygodny strój sportowy – najlepiej legginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach
  • Wyniki badań, jeśli zostały wykonane np. badania urodynamicznego czy RTG/MRI kręgosłupa
  • Jeśli przed wizytą masz już pytania do fizjoterapeuty – spisz je na kartce, aby o nich nie zapomnieć
  • Możesz również wziąć kartkę i długopis, żeby zapisać wskazania od specjalisty.

Rejestracja +48 503 816 253

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub rejestracji online!